Sezóna skočila?


Po neuvěřitelně zajímavé zkušenosti být součástí veliké olympijské rodiny na Lipně jsem se vrátil do tréninkového a závodního rytmu. Ještě na Lipně jsem dokázal odjet mistrovství republiky, kde jsem útočil na třetí titul v řadě. Na ten mi bohužel scházelo čtrnáct setin, ale druhé místo také super. Navíc jsme s klukama již počtvrté v řadě vyhráli závod týmů. Blížil se však vrchol druhé části sezóny, světový pohár v Troji a já moc nevěděl, co od sebe čekat.

Kromě běžných předzávodních povinností jsem měl klasicky na triku i část těch organizačních. Před světovým pohárem se pořádá spousta doprovodných a propagačních akcí, např. Pádlojízda, Riverside cross, uvítání u primátorky atd., což zabere dost času. Navíc se do toho přidalo i natáčení pro hlavní město Prahu, jakožto Evropské hlavní město sportu 2016. Takže si dokážete představit, kolik času bylo na odpočinek a soustředění na závod.

Nicméně závod se neskutečně povedl. Mělo to hned několik důvodů. Krásné počasí, úspěchy posledních let , úspěch Jíři na olympiádě a vzrůstající obliba vodního slalomu v ČR. Do Troji si tak během víkendu našlo cestu přes deset tisíc lidí a vytvořili atmosféru, která byla doslova elektrizující. Tak nás to pozitivně nahecovalo, že jsme v kajaku obsadili všechny čtyři místa. Já sice skončil z Čechů poslední, na nepopulárním čtvrtém místě o pár desetin, ale i tak jsem si díky divákům připadal jako vítěz.

Po úspěchu v Praze jsem se posunul na průběžné první místo celkového pořadí světového poháru a jako aktuální lídr jsem se chystal na závěrečný finálový podnik ve Slovinsku. Místní trať se těsně před závody přestavovala, ale protože se to nepovedlo napoprvé, muselo se to předělávat. To ovlivnilo tréninky a poprvé jsme tak mohli sednout na vodu až ve středu. Vybrali jsme si hned první možnost a na vodu naskočili v šest ráno! A kupodivu, bylo to příjemné poježdění.

Samotný závod se ze začátku vyvíjel ideálně. Krásně zajetá kvalifikace na třetím místě, příjemné počasí a po hektické Praze bylo spousta odpočinku. Jenže, nikdy není nic perfektní. V průběhu semifinále singlířů se ta přestavovaná část tratě urvala a závod se přerušil. Nikdo nevěděl co se bude dít, než se Jury usnesla, že trať zkrátí a co víc, že přesune pořadí kategorií. Pro mě to znamenalo urychlený start a minimální možnost se rozjezdit. Řekl jsem si, že se tím nenechám rozhodit. Na závod se co nejvíc zkoncentruji a odjedu ho čistě i na čtrnácti brankách. Odjet čistě se mi ho povedlo, ale jedna technická chyba mě stále lepší než šestnácté místo.

V tu chvíli již nebylo umístění v celkovém pořadí v mých rukách. Sledovat ze břehu finále a kalkulovat výsledky ostatních je ta nejhorší možná varianta. Já přesto věděl, že ve finále je jen jeden závodník, který mě může ohrozit, takže v úvahu připadala nejhůře druhá pozice. A co čert nechtěl, on mě nejmenším možným výsledkem přeskočil. O dva body jsem tak přišel o premiérové vítězství ve světovém poháru. A to ani nemusím zmiňovat, že poslední závod je dvojnásobně bodovaný. Druhé místo však beru jako obrovský úspěch ve vyrovnané světové konkurenci a jako další motivaci dosáhnout vrcholu v dalším roce.

Po Slovinsku zbýval již poslední slalomový závod této sezóny. Závěrečné dvoudenní klání na skvělé trati na Trnávce. Já se kvůli povinnostem v Praze zúčastnil pouze nedělního závodu, kde jsem si přes dotyk s nejrychlejším časem dojel pro třetí místo, které mi zaručilo vítezství v celkovém pořadí českého poháru. Alespoň nějaký pohár jsem tento rok vyhrál :-)

Teď upínám veškeré síly na přípravu na Adidas Sickline, což je mistrovství světa v extrémním kajakingu :-) Prostě velký mazec na hodně těžké vodě, tak jsem na sebe sám zvědavý. Hlavní cíl bude přežít a užít si atmosféru.

Vítejte na mém blogu!
Aktuální příspěvky