Čtyři závody, čtyři vítězové

Nominační závody na krásné trati na Trnávce a v následně v pražské Tróji povrdily trend posledních let. V kajakářské špičce v České republice se vytvořila neskutečně silná skupina závodníků a prosadit se na stupně vítězů je čím dál tím těžší. Svědčí o tom výsledky čtyř nominačních závodů, kdy každý z nich měl jiného vítěze. Míst v reprezentaci je bohužel málo a to znamená, že vždy musí někdo z kola ven.

Pro letošní rok jsem měl jistotu místa v repre, stejně jako Ondra Tunka, díky našim medailím z loňského MS. Poprvé v životě jsem se tedy nemusel speciálně připravovat na tyto vždy nevyzpytatelné závody a mohl je využít pouze jako test před blížícím se mistrovství Evropy.

Trať na Trnávce zbožňuju. Je těžká, nikomu nic neodpustí a trénovat se na ni dá jen několikrát do roka. Proto jsem nevynechal téměř žádnou možnost se tam při tréninku svézt. Ačkoliv jsem se na závod těšil, tak vůbec nenaplnil má očekávání. Cítil jsem se mizerně a tomu odpovídal i můj výkon. Po několika letech jsem se neprobojoval do A finále, kvůli chybě na poslední brance, kde jsem si vysloužil svým průjezdem padesát trestných vteřin. Myslím, že to byla přesně chyba z nedostatku koncentrace, které bych se jinak normálně nedopustil.

Hodil jsem první den za hlavu a do druhého se pustil s předsevzetím sjet dvě čisté a rychlé jízdy. Nakonec můžu říct, že to nebyly mé nejrychlější jízdy v životě, ale alěspoň tu první půlku splnili a vyvaroval jsem se při nich jákýchkoliv penalizací. Což bylo pozivitní a výsledné čtvrté místo o jednu setinu sekundy jsem i tak přijal jako dobrý výsledek.

Druhý víkend to již byla jiná písnička. Na domácí trati v Troji jsem se již cítil mnohem lépe a tomu odpovídaly i moje výkony. Sobotní vítězství a titul akademického mistra ČR a nedělní druhé místo na mistrovství republiky zahnaly moje nevýrázné závodní snažení z Trnávky.

Zároveň vyvrcholil boj o jedno jediné volné místo v týmu, pro které si dopádloval Jířa Prskavec a naše tri z loňského roku tak nakonec zůstalo nezměněno. Mimo tým se znovu ocitl můj parťák Vávra, za kterého mě to mrzí dvojnásob, protože vím, kolik úsilí letos do přípravy vložil a také nejlépe vím, jak dobře mu to před nominací na trénincích jezdilo. Věřím však, že ještě neřekl poslední slovo.

Patrný je trend zvyšující se kvality kajaku i v mládežnických kategoriích, kde především v juniorech máme opravdu šikovné kluky, kteří nám už teď začínájí zatápět pod kotlem a nebude dlouho trvat a budou s námi jezdit opravdu vyrovnané závody. Takže se o kategorii kajakářů ještě na pár let bát nemusíme.

Fotky Jakub Pláteník

Vítejte na mém blogu!
Aktuální příspěvky