Desetiletí českého kajaku

Dříve nejméně úspěšná kategorie vodního slalomu, která sice dokázala občas překvapit, ale žila ve stínu ostatních kategorií, zažila v uplynulé dekádě obrovský vzestup. Výsledky, které byly ještě donedávna oslavovány a brány jako velký úspěch se teď počítají, jako samozřejmost. Jaká byla historie českého kajaku? Jaká je jeho současnost a jak by mohla vypadat jeho budoucnost?

ME Praha 2018: Tunka, Přindiš, Prskavec 1. místo K1m hlídky

Český vodní slalom má ve své dlouhé historii velké množství skvělých kajakářů. Hilgert, Přindiš, Prskavec, Raab, Kobes, Pišvejc a další dokázali vozit z velkých světových soutěží medaile. Jednotlivé medailové úspěchy však dělila povětšinou delší časová prodleva. V roce 1981 si pro střibro na MS dopádlovat Luboš Hilgert st., následně v roce 1985 získal bronz. Přesně deset let trvalo na tyto úspěchy navázat. Bronz z MS 1995 získal Jiří Prskavec st. Poslední medaili z velké akce přivezl Ivan Pišvejc z MS v roce 2002 z francouzského Bourg Saint Maurice.

Možná nebyly tyto generace kajakářů tak ‚úspěšné‘ ve sbírání medailí, ale mají ohromný podíl na těch, které se podařilo získat za posledních deset let. Je to zejména proto, že je vodní slalom rodinný, a tak přátelský sport. Jako otcové, trenéři, tréninkový parťáci nebo prostě jako kamarádi nám všem předávali své zkušenosti a umění. Jedním univerzálním příkladem za všechny může posloužit Ivan Pišvejc, který dle mého názoru ovlivnil celou naši kajakářskou generaci.

Ale jak už samotný název tohoto blogu napovídá, budeme se podrobněji zajímat o to, co se v kajaku událo za uplynulých deset let. Začátek nové dekády, rok 2010 a začátek velké kapitoly českého kajaku. Vávra Hradilek se již jako jedna z největších hvězd světového vodního slalomu postavil na stupně vítězů jak na mistrovství Evropy, tak na mistrovství světa a získává své první individuální medaile. Zároveň obsadil třetí pozici v celkovém hodnocení Světového poháru.

MČR Praha 2012: Hradilek a Přindiš

Hned rok poté se ještě coby junior postará o velké překvapení Jiří Prskavec, když získal na mistrovství Evropy ve Španělsku bronzovou medaili. Začíná tím jeho medailová jízda, která stále trvá. Vávra si tento rok znovu připsal úspěch v celkovém hodnocení SP, kde pouze o bod prohrává ve finálovém závodě v Praze s Peterem Kauzerem a obsadil druhou příčku.

Rok 2012 znamená pro český kajak historický úspěch, o který se zasloužil Vávra ziskem stříbra na Letních olympijských hrách v Londýně. Stal se tak prvním českým kajakářem, který získal na OH medaili. Navíc navázal na úspěch v celkovém hodnocení SP v podobě třetího místa.

Dalším velkým zlomem se stane rok 2013, kde se poprvé na stupně vítězů postavilo více kajakářů. Hned v úvodu roku na mistrovství Evropy v Polsku zvítězil Jířa a následně jsme společně s Vávrou slavili titul v hlídce. Jednalo se historicky první zlaté medaile z mistrovství Evropy. Na domácím mistrovství světa v pražské Troji byla radost ještě větší, protože na nejvyšší stupínek vyšplhal Vávra a pro světové stříbro si dojel Jířa. Byl to tak první rok, kdy čeští kajakáři ovládli mistrovství Evropy i světa.

MS Sem 2019: Prskavec, Přindiš, Hradilek 2. místo K1m hlídky

Vítězná šnůra se protáhla až do mistrovství Evropy 2014 ve Vídni, kde si pro obhajobu titulu dojel Jířa a já vybojoval svoji první seniorskou individuální medaili, když jsem vyjel evropské stříbro. Společně jsem pak ještě s Vávrou vybojovali stříbro v závodě hlídek na MS. Já jsem si ten rok navíc dojel pro úspěch ve Světovém poháru, kde jsem obsadil celkově druhé místo.

ME Vídeň 2014: Přindiš 2. místo, Prskavec 1. místo

Bohužel mistrovství Evropy 2015 vyšlo pro český kajak medailově naprázdno, ale vše se vynahradilo světovým šampionátem v Londýně, kde si Jířa dojel pro zlato jak v individuálním závodě, tak v závodě týmů společně s Vávrou o Ondrou Tunkou. Ondra si navíc tento rok připsal třetí místo v celkovém pořadí SP.

Rok 2016 a mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši znamenal další zlatý double pro Jířu, stříbro z individuálního závodu pro Vávru a pro mě zlato s klukama v závodě týmů. Jířa si pak na olympiádě v Riu dopádloval pro životní výsledek a získal bronzovou medaili. Já jsem ten rok zakončil celkově pořadí světového poháru na druhém místě.

ME Liptovský Mikuláš 2016: Hradilek, Přindiš, Prskavec 1. místo K1m hlídky

Medailovou sbírku v roce 2017 znovu rozšířil Jířa, který získal bronz na mistrovství Evropy v Tacenu a společně s Ondrou jsme získali zlato v závodě týmů. Výsledkově skvěle vyšlo i mistrovství světa v Pau, kde Ondra zvítězil, já bral druhé místo a společně s Jířou jsme si dojeli pro zlato i v závodě týmů. Já jsem se ten rok jako první český kajakář dokázal dostat na vrchol i v celkovém hodnocení světového poháru.

Rok 2018 a další medaile ze všech vrcholných akcí. Na mistrovství Evropy v Praze jsem si dojel pro stříbro, Jířá pro bronz a společně s Ondrou jsme vyhráli závod týmů. Na MS v Riu si Jířa dojel pro stříbro a společně jsme vyjeli bronz v závodě týmů. V hodnocení světového poháru mě na trůnu vystřídal Jířa a já obsadil třetí pozici.

Poslední rok naší dekády a znovu historické úspěchy na všech frontách. První rok v historii, kdy čeští kajakáři ovládnou všechny soutěže. Na mistrovství Evropy v Pau vybojuji své první individuální zlato a společně s Jířou a Vávrou i zlato v závodě týmů. Na mistrovství světa si pro svůj druhý titul v kariéře dojede Jířa a v závodě týmů obsadíme druhou pozici. Ve světovém poháru jsme s Jířou obhájili umístění z roku 2018.

ČP 2019: Nahoře zleva - Prskavec, Přindiš, Hradilek, dole zleva - Tunka, Zima, Cvikl

Píše se rok 2020 a začíná nová dekáda. Ohlédnutí zpět je hezká věc, ale budoucí úspěchy to nezaručí. Generace zodpovědná za úspěchy posledních deseti let, naše generace, sice stále pádluje, ale už se na nás tlačí ta další, která věřím, že bude postupně přidávat další a další odstavce do výčtu úspěchů českých kajakářů. Již teď prokazují vysokou výkonost, kterou předvádí na juniorských či mládežnických mistrovstvích. Kupříkladu juniorský mistr světa z roku 2018 Honza Bárta, vicemistr světa z roku 2019 Kuba Krejčí nebo můj tréninkový parťak a loňský stříbrný medailista z ME do 23 let Tomáš Zima, kterému je teprve dvacet let. Opravdu se tak máme i v budoucnu na co těšit.

Vítejte na mém blogu!
Aktuální příspěvky